Victor Bott: Antropozófus orvoslás
A könyv szerzője – Viktor Bott (1918-1996) – kiváló orvos és közéleti személyiség, aki egész életét a franciaországi antropozófus orvoslás tanulmányozásának és fejlődésének szentelte. Ennek a sokéves munkának az összegzése egy kétkötetes mű lett, amit Párizsban publikált az 1970-es években, és később a világ több nyelvére lefordították. A szerző rendhagyó szemlélete a fiziológia, patológia és terápia terén, továbbá klinikai tapasztalata érdekes és hasznos kiadvánnyá teszi ezt a művet olyan orvosok számára, akik tanulmányozzák és a gyakorlatban is alkalmazzák az antropozófus orvoslást, a homeopátiát és a fitoterápiát.
http://bdn-steiner.ru/modules.php?name=Books&go=page&pid=81
TARTALOM:
I. kötet A gyógyítás művészetének kitágítása
A gyógyítás művészetének kitágítása. Bevezetés 4
Első rész
AZ EMBER AZ ANTROPOZÓFIA FÉNYÉBEN 6
1. fejezet Az ember négy összetevője 7
Kérdések, melyeket az élet állít fel. Az éteri erők megnyilvánulása. „Szenzitiv kristályosítás” Az állatok élete. Állatoknál az interiorizáció folyamatai. Lélek- vagy asztráltest. Alexis Carrel kísérlete. Függőleges helyzet. Beszéd és gondolkodás. Individuális Én. Az ember és a szabadság. Emberi individualizmus. Kapcsolat a négy elem között.
2. fejezet Az emberi hármasság 13
Az ember hármas tagozódása. A polaritás élettani aspektusa. A hármas tagozódás általános fogalma. Az emberi lény bonyolultsága. A két pólus egymásra hatása. Kísérleti alátámasztás. Az élet pólusa és a halál pólusa. Az étererők metamorfózisa a gondolkodásban. A táplálkozás folyamatának két oldala. Az asztráltest és a szervezet kapcsolata. Hogyan működik az asztráltest és az Én. Ellentét a tudat és az élet között.
3. fejezet Egészség és betegség 18
Tudat és betegség. Az idegi-érzéki folyamatok eltolódása az alsó pólus felé. A fizikai test rezonanciája. Az egészség – instabil egyensúly. Eltolódás a felső pólus felé. A túl korai intellektualizáció következményei. Hamis szimptómák. Az irányok időbeni megfordulása. A megbetegedés okainak keresése. Az okot kell gyógyítani és nem a tünetet. Példa: pneumonia. A gondolkodás nevelése. A lelki tényezők jelentősége.
4. fejezet Hisztéria és neuraszténia 22
A lénytagok egymásra hatása az alsó és a felső pólusnál. A felső komplexum hatása a szervezetre. Hisztérikus tendencia. Neuraszténikus tendencia. Ezeknek a tendenciáknak a megnyilvánulása. Migrén. A fájdalomcsillapító (érzéstelenítő) szerek veszélyessége. A migrén valódi gyógyítása. Silicea. Kephalodoron. A szervezet különféle reakciói. Szklerózis. A kóros megnyilvánulások három típusa. Terápiás bizonyítás. A sematizálás veszélyei. A „hisztéria” gyógyítása. Albuminuria (fehérjevizelés) esete. A neuraszténia gyógyítása. Görcsök gyógyítása. Ezüst és foszfor.
5. fejezet Alvás és ébrenlét 28
Az alvászavar modern betegség. Az alvás ritmusa. Az Én és az asztráltest az alvás alatt. Miért alszunk? Az álmatlanság okai. Az elmélyült kikérdezés szükségszerűsége. Az álmatlanság gyógyítása. A hideg szerepe. Emésztési faktorok. A neuraszténikus alvászavar és a gyógyítása. A hiszterikus alvászavar és a gyógyítása. Megtévesztő elképzelések az altatókról. Gyermekek alvászavarának gyógyítása. Időskori alvászavarok gyógyítása. Alvászavar és materializmus.
6. fejezet Gyulladás és szklerózis 34
A gyulladás jellegzetességei. Kapcsolat a lénytagokkal. A láz és a gyulladás. Öregedés és megkeményedés. A tudatosodás folyamata – az öregedés oka. Polaritás a gyulladás és a szklerózis között. Apis és a Belladonna. Miért mérgező ez a növény? Asztrális folyamat a belladonnánál. Belladonna és gyulladás. A gyulladások gyógyítása. A láz kontrollálása. Hogyan hatnak az antibiotikumok? Szklerózis. A nyírfa folyamatai. Terápiás alkalmazás. Ólom alkalmazása szklerózisnál.
Második rész
AZ EMBERI FEJLŐDÉS LÉPCSŐFOKAI 40
7. fejezet Születéstől a 7. évig 41
Az ember és a lehetőségek gazdagsága. Fejlődés hétéves ciklusokban. Öröklődés és individualitás. Az újszülött testének arányai. A fej szerepe. A növekedés erői és az utánzás. A környezet és a környező közeg jelentősége. Nevelés. Növekedés és a tej összetétele. A csecsemő emésztése. Hús és tojás. Az emésztési pólus és a mozgató erő. Felállás és az első lépések…beszéd…és gondolkodás. Az első fogak megjelenése. Az Én megjelenése. A test arányossága a hetedik évben. Betegségekre való hajlam. Angolkór. D-vitamin. Az angolkór gyógyítása és megelőzése. „Kicsi és nagy fejek”. Skarlát és kanyaró. A kanyaró gyógyítása. A skarlát gyógyítása. Szamárköhögés. Emocionális tényező. A szamárköhögés gyógyítása.
8. fejezet A 7. évtől a 12. évig 49
Az étererők átalakulása. Diszlexia. A mérsékelt intellektuális aktivitás szükségszerűsége. Az érzelmi élet fejlődése. Érzelmi élet hétéves korig. Az emocionalitás nevelése. Az Én az élet évében. Mozgás és tudat. Chorea vagy Szent Vitus-tánc. A Chorea gyógyítása. A Bouillaud-betegség és a gyógyítása. Scoliosis (gerincferdülés) és kyphosis. A scoliosis megelőzése és gyógyítása. Mutálás (hangtörés).
9. fejezet A14. évtől a 21. évig 54
Az asztráltest születése. Az ember és az állat. A klorózis és a gyógyítása. Tuberkulózis. Tüdő-tuberkulózisra való hajlam. A fény szerepe. A tüdő-tuberkulózis gyógyítása. Az Én születése.
Harmadik rész
A NÉGY FŐ SZERV 57
10. fejezet A tüdő 58
A tüdő a föld szerve. Asztma. Asztma és tuberkulózis. Asztma és exsudativ diathesis. Asztma és bronchitis(hörghurut). Az asztma gyógyítása. Szénanátha és allergia. A szénanátha gyógyítása. Az asztma és a szénanátha közötti különbség. A tüdő hatása a lélekre. Melankolikus temperamentum. A pszichózis kapcsolata a tüdővel. A melankolikus pszichózis gyógyítása.
11. fejezet A máj 63
A máj az élet szerve. Az anyagcsere központja. A hő pólusa. A vízanyagcsere rendellenessége. Az epeműködés rendellenességei. Epekövek. Új gyógyszerek. Hepatodoron. Choleodoron. Ón. A máj és a temperamentum. „Élet-félelem.” A májpszichózis és a gyógyítása.
12. fejezet A vese 67
Részleges egyensúly. Asztrális szerv. Artériás szerv. A fehérjék „emberiesítése” (humanizálása). Vese-sugárzás. A vese-sugárzás elégtelensége és a gyógyítása. Kiválasztási rendellenességek és gyógyításuk. A túlzott vese-sugárzás. A só kérdése. Ödémák. A túlzott vese-sugárzás gyógyítása. A krónikus nefritisz és a gyógyítása. Mellékvese. Fertőző folyamatok és gyógyításuk. A vesekő betegség és a gyógyítása. A vese és az érzelmi élet. Skizofrénia. A vese-pszichózis gyógyítása.
13. fejezet A szív 73
A szív szerepe a vérkeringésben. A vér és az idegek. Diasztolé és szisztolé. A szívritmus változásai. Pulzus és lélegzés. A szívbetegségek eredete. Az anyagcsere-pólus túlsúlyának betegségei. Példa. Az anyagcsere-túlsúllyal kapcsolatos szívbetegségek gyógyítása. Az idegi-érzékszervi pólus túlsúlyának betegségei. Az idegi-érzékszervi túlsúlyból származó szívbetegségek gyógyítása. A szívritmus és a Nap-ritmus. Aritmia (szívritmuszavar). Bouveret-szindróma (paroxysmalis tachycardia). Érzelmi tachycardia. Basedow-betegség. Pár szó a Basedow-betegség gyógyításáról. A szív és a tűz elem. A szív és a temperamentum. Szív-pszichózis. Szív-neurózis. A szív-neurózis és a szív-pszichózis gyógyítása. A szívbetegségek terápiájának rövid áttekintése. Sémákon túl. Különféle fóbiák.
Negyedik rész
NÉHÁNY RÉSZTERÜLET TANULMÁNYOZÁSA 82
14. fejezet A rák problémája 83
A probléma öt alapkérdése. A normális növekedés. Arndt kísérlete. Carrel kísérlete. Az egyensúly változása az életkorral. Az étererők metamorfózisa. Elégtelen metamorfózis. „Szervképződés szigetei”. A rák és a skizofrénia. Gyulladás, szklerózis és rák. „A rák: egy ál-érzékszerv”. A forma katasztrófája. Anarchikus hatások. Lelki tényezők. A vírusok kérdése. A daganat az utolsó fázis kezdete. A lokalizáció tényezői. Druckrey kisérlete.Kémiai termékek a táplálkozásban. A gyenge pont. A betegség fokozatai. A daganatmegelőző állapot szemiológiája. A korai diagnosztika jelentősége. Második és harmadik fázis. A kifejlődés időtartama. A rák gyógyítása. A gyógyítás klasszikus változatai. Fagyöngy.Az onkológiai fagyöngy-preparátumok készítési módja.A fagyöngy kutatása. Az Iscadorral való gyógyítás eredményei. Hatása az étererők metamorfózisára. A pszichikum szerepe. Kiegészítő gyógyítás. Korai terápia – a siker tényezője. A nevelés és a pedagógia szerepe a rák megelőzésében.
15. fejezet A női ciklus 95
A menstruációs ciklus és az Én. Interiorizált Hold-ritmus. A ciklus két fázisa. Kóros folyamatok. A szaporodás felépítő erőinek a túlsúlya. A leépítő folyamatok túlsúlya a szaporodási szerveknél. Amenorrhea. Elsődleges amenorrhea. Amenorrhea, ami az étererők feleslege által jött létre. A menorrhagia gyógyítása. A hypomenorrhea gyógyítása. Dismenorrheák és gyógyításuk. Az amenorrhea gyógyítása.
16. fejezet A bőrbetegségek problémája 100
A bőr hármas tagozódása. A bőr, mint idegi-érzéki szerv. A növekedés átalakult erői. Ritmikus folyamatok. Anyagcsere-funkciók. Az anyagcsere zavarai. Száraz dermatitis. A ritmikus működés zavarai. Szemölcsök. A bőr és a belső szervek. Polaritás a máj és a bőr között. Az exszudatív diatézis és a gyógyítása. A demineralizáció funkciója. A száraz dermatózis gyógyítása. Az erős viszketés (pruritus) gyógyítása. A pszoriázis gyógyítása. Az akne (pattanás) és a gyógyítása. A mycosis gyógyítása. Sebek és égései sebek. A sebek gyógyítása. Égési sérülések gyógyítása. A külső szerek szerepe.
Utószó az I. kötethez 106
Megjegyzés a gyógyszerészeti preparátumokhoz 107
II. KÖTET A bolygók és a fémek
Ötödik rész.
Az antropozófiai farmakodinamika alapjai 4
17. fejezet. A gyógyszer – közvetítő a természet és az ember között 5
Az ember és természetiszubsztanciák. A szervezet reakciója a természeti szubsztanciákra. Az evolúció mint szellemi folyamat. Az élet megelőzte az ásványi anyagot. A „feltisztulás” az evolúció alapvető törvénye. Folyamatosság a szellemi síkon és folytonossági hiány a fizikai síkon. Az anyagok és a szervezet közötti rokonsági fok. A szervezet és a szintetikus anyagok. Növekvő erő „szükség szerint”. A „homeopatizáló” szervezet. Hahnemann felfedezései… és azok kísérleti megerősítése. Heinz kísérletei – biológiai és fizikai módszer. A dinamizáció görbéjének hármassága. A mérhetőtől a mérhetetlenig. Tizszeres vagy százszoros?
Hatodik rész.
A bolygók és a fémek 14
18. fejezet. Kettős bolygó-folyamat……… . 15
Az anyag megismerése. A fémek és az Én. Szerveink „interiorizált bolygók”. Bolygószférák… és az Én áthaladása rajtuk. Inkarnáció és exkarnáció.
19. fejezet. A Szaturnusz és a Hold…………………… ………………..18
A két Szaturnusz-áramlat. Csontosodás és vérképzés. A lép szerepe. A Szaturnusz első áramlatának többlete. Szaturnusz és az alvás. Emlékezet. Sclerosis és gondolat. Az Én tudatosítása és a felegyenesedés. Lép és lelkesedés. Meszesedés és láz. Hold-szféra. Örökös ismétlés. Hold-áramlatok és embriogenezis. Bőr és bőrváz. Nemi differenciálódás. A neuro-szenzoros rendszer differenciálódása. Hold és a rák. A második hold-áramlat többlete.
20. fejezet. A Jupiter és a Merkúr………………………..… .. 24
Jupiter, a szobrász. Az oldódás és a koaguláció között. Forma és mozgás. Az olvasás mint a mozgásérzékhez való fordulás. A formaképző folyamat többlete. Spazmusok és görcsök. Cirrózis. Fokozott mozgás és a forma feloldódása. Mozgás és anyagcsere. Hydrocephalus. Mentális tünetek. „Jupiter-Merkúr” polaritás. Merkuri mozgékonyság. A forma születése az áramlat medréből. Szerveink mozdulatlanná vált örvények. Jupiteri és merkúri formák. A humor forrása. A tüdő merkuri szerv. Logorrhoea és asztma. Pangás.
21. fejezet. A Mars és a Vénusz…………………………………..… 31
A Mars az irányítottaktivitás bolygója. A Mars, a hang és a szó. Az Én hangszere. Hang vagy kémiai éter. Hepatitisz. Dadogás, allergia és düh. A Mars első áramlatának többlete. Árész és Héphaisztosz. Beszéd és hallgatás. Vénás vérkeringés. Tartalékok képzése és készletezése. A gazdaságosság elve. Vénusz és koncentráltság. Asszimiláció, szekréció és exkréció. A napi ritmus inverze. A vese, a Vénusz szerve. A második Vénusz-áramlat többlete és elégtelensége. Mentális tünetegyüttes.
22. fejezet. A Nap………………………………………… ………..37
A Nap helye a geocentrikus rendszerben. A bolygó-organizmus szíve. Materializáció és szellemivé válás. Az inkarnáció nehézségei. Az Nap első áramlatának többlete. Menekülés a realitás elől. Élő egyensúly.
Hetedik rész.
A HÉT FŐ FÉM……………………….… ..40
23. fejezet. A bolygórend és a fémek…….… 41
Történelmi áttekintés. Új impulzus. Hogyan osztályozzuk a fémeket. Égi harmóniák és fizikai tulajdonságok. A hét napjai. Elektromos- és hővezetés. A fémek reakciója a hőre. Tükrözőképesség. Kémiai tulajdonságok. Más polaritások.
24. fejezet. Ólom……………………………………………….… 47
Az ólom és a nehézségi erők.Az ólom és a hang. Az ólom és az ionizáló sugárzás. Az ólom és a hő. Kémiai tulajdonságok. Határképző funkciók. Természetes állapot. A Nyugat fémje. Rejtett szaturnizmus. Krónikus szaturnizmus. Ólommal történő mumifikáció. A dinamizált ólom hatása. Útmutatások az ólommal való terápiához. Ólom gyengeelméjűségnél. Ólom és skizofrénia. Alkoholizmus és a Minium preparátum. A csont-disztrófia gyógyítása. Csontritkulás és érelmeszesedés. Akceleráció és ásványosodás. Epilepszia. Az ólom és a méz. Magas dinamizációk. Az ateroszklerózis gyógyítása. Ólom álmatlanság és anémiák esetén. Ellenszer – az ezüst.
25. fejezet. Ezüst…………………………………………..… ….55
A fény hercege. Ezüst és ólom. Ezüst és oxigén. Az ezüst és a hang. Nemesfém. Kémiai rokonság. Élet-affinitás. Természetes előfordulása. Hatása a szervezetre. Bőrrokonság.A Szaturnusz ellenanyaga. A nemi szférák betegségeinek gyógyítása.Gyógyszer túlzott ásványosodás esetére.. Gasztroduodenális fekélyek. A fizikai és étertest közötti diszharmóniák. Az ezüst és a hisztéria.. Hallucinációk. A víz-szervezet szabályozása. A láz jelentősége és szabályozása. Javallatok az Argentum nitricum-ra.
26. fejezet. Ón…………………………………………………………………………………………………………………………… 60
Ón-higany páros. Különös viselkedésű fém. Reakció a hőre és a hidegre. Ón és ólom. Paradox fém. Kémiai tulajdonságok. Az ón ásványi formája a kassziterit. Az ón földrajza. Az ón használata. Rövid nyelvészeti áttekintés. A szilárd és a folyékony anyag között. Ón a depresszióban. Ón és cisztás képződmények. A hydrocephalus(vízfejűség) kezelése. Stannum exsudatum (folyadékgyülem) esetén. Az artrózis gyógyítása. A kassziterit a skarlát gyógyszere.
27. fejezet. Higany……………………………………………………………………………………………………………………. 64
A Merkúr-folyamat. Sejt, csepp… és élet. A HIGANY – ÓN polaritás. Kémiai tulajdonságok. Kalomel és szublimát. Cinóber. A természetes állapot. „Európai” fém. Közvetítő szerep. A higany igyekszik mindenhová behatolni. Higanymérgezés. A Merkúr-erők szerepe a szervezetben. Fém és planetáris áramlatok. Adenoiditisben szenvedő betegek kezelese. Cinóber és torokgyulladás. Diftéria. Mirigygyulladás és megvastagodás. A parotitis kezelese. Epepangás. Akut nefritiszs. Higany és mentális zavarok. A pedagógia nem más, mint Merkúr. Merkúr a „hisztérikus” betegségekben. Bronchitis és cinóber. Izgatottság és mánia.
28. fejezet. Vas……………………………………………..……………………………………………………….72
Vas és emberi munka. Acél. A föld meghódítása és az ember uralma. Rabszolgaság és szabadság. Földfém. A Mars szerepe. A lelőhelyek földrajzi eloszlása. A négy fő érc. Az ásvány az életből származik. A vas és az oxigén. Magnetit. Vashidrátok. Vaskarbonátok. Meteorit vas. Vaseső. A vas antitoxikus szerepe. A vas légzésben betöltött szerepe. Hemoglobin és klorofill. Vaskereszt. Vas a szervezetben. A vas és az inkarnáció. Affinitás az oxigénhez. Mágnesesség. A vas gyógyító ereje. A vér vastartalmának életkorral összefüggő változásai. A vas szerepe a neuroszenzoros és anyagcsere-pólusokban. Hő és akarat. Vas-szulfid és túlzott albuminizáció.. Tüdőgyulladás és hörghurut. Vas a tuberkulózisban. Vas a felépülés (lábadozás) időszakában. Az idegrendszer erősítése. A „Levico” és használatának javallatai.. Vas és epefunkció.. A dadogás kezelése. A szőkéknek nagyobb a vasszükségletük, mint a barnáknak. Vas és mentális zavarok.
29. fejezet. Réz……………………………………………….… 83
A réz csábítása. Színeinek szépsége. Réz-vas polaritás.Réz és vas együtt. Különböző kémiai affinitások. Fő ércek. A réz földrajza. A réz a növényvilágban…és az állatvilágban. Réz a szervezetben. A réz toxicitása. Wilson-kór. Réz és asszimiláció. A béltuberkulózis gyógymódja. Melegítés rézzel. Réz és vérszegénység. Réz és vénás keringés. Görcsoldó szer. Réz és a vesék. Réz és pajzsmirigy túlműködés.
30. fejezet. Arany……………………………………………… 91
A Nap fémje. „Fény-nehézség” polaritás.. Az arany arisztokratikus. Rögök és aranyszemcsék. Az afrikai pólus fémje. A csúcs és a közép fémje. Az arany és civilizációk. Az arany kiszabadítása (visszavarázslása). Toxicitás. A két nap-áramlat. A higany egyensúlya és a az arany egyensúlya. Emlékeztető az inkarnáció folyamatára. A sematizmus és a határozatlanság között. A dinamizáció (dózis) megválasztása. Az arany lelki tünetei. Az arany és az exsudatív diathesis. A szervezet túlzott materializálódása. A harmónia helyreállítása. Lucifer és Ahriman között.
BIBLIOGRÁFIA………………………………………………. 99
(az oldalszámok a PDF-beli oldalszámok)
I. kötet megtekintése
II. kötet megtekintése
I. kötet letöltés PDF-formátumban
2. kötet letöltés PDF-formátumban
Orosz nyelvre fordította: V. Szergejev, Andrej Loktyev
Kiadó: Demetra Szentpétervár 2005.
Oroszról magyarra: Rákos Éva
http://bdn-steiner.ru/modules/Books/files/Bott.doc